Заблудите при "здравословнoто‛ диетично хранене
Правилното хранене се определя преди всичко от наличието на достатъчно и правилна информация. Знанието вече е наполовина спечелено сражение с калориите. За да сме сигурни, че се храним правилно трябва да се познават някой основни принципи.
Свежите зеленчуци не винаги са по-полезни от замразените. Всъщност замразените зеленчуци могат да са по-полезни от свежите. Всичко зависи от добрата технология при замразяването им – по принцип колкото по-бързо е то, толкова повече хранителни качества се запазват. А и свежите зеленчуци, които се продават, невинаги са толкова свежи.
Доматеният сок е по-добро средство против рак отколкото суровите домати. Когато доматите се подлагат на термична обработка, ползата от съдържащият се в тях ликопен нараства, защото след това тялото го абсорбира по-лесно. Проучвания показват, че ликопенът се използва от организма за защита от ракови и сърдечно-съдови заболявания.
Смокините наистина често се използват за пълнеж към различни захарни изделия – бонбони, бисквити, кексове. Диетолозите обаче ги препоръчват, защото в тях има много омега-3 и омега-6 ненаситени мастни киселини, както и фитостероли, които намаляват натрупването на холестерол. Смокините са полезни и за костната система, защото съдържат много калций и фосфор.
Не всички мазнини са вредни. Мазнините са необходими на тялото, за да произвежда енергия. Това важи особено при подрастващия организъм, при функцията на хормоните, усвояването на витамините и транспортирането на всички хранителни вещества. Същевременно не трябва да се забравя, че в единица мазнини се съдържат два пъти повече калории отколкото в същото количество протеини или въглехидрати. Затова и в много от диетите едно от изискванията е да се поемат по-малко мазнини.
Не е вярно, че единственото добро във фибрите е, че гарантират редовното посещение в тоалетната. На практика фибрите несъмнено подобряват перисталтиката на червата, но ползите от тях далеч не се изчерпват с това. Смята се за доказано, че те намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и рак.
Бананите са пълни с хранителни вещества, които няма да “развалят” диетата ни. Те са прекрасен източник на витамин С, калий и диетични фибри. Калият е необходим за производството на протеини и изграждането на мускулната тъкан, тъй като стимулира нервните импулси в тях. Именно заради калия (и заради липсата на натрий) бананите се препоръчват като храна, която намалява риска от високо кръвно. В тях има и големи количества витамин В6 (пиридоксин), който участва в производството на антитела в имунната система. Бананите не съдържат никакви мазнини и холестерол.