Британски учени в болницата „Хеърфийлд“, ръководени от прочутия хирург сър проф. Магди Якуб, са успели да извършат нещо уникално в историята на медицината и на човечеството. За първи път в света те отгледали сърдечна клапа от стволови клетки. Това забележително постижение, което бе разгласено в света на 2 април т.г., ще може да се приложи за трансплантация след 3 години.
Този голям успех е в резултат на 10-годишни изследвания от лекари, фармаколози, молекулярни биолози, физици, инженери в тази болница. Те прецизно са изучавали през този дълъг период работата на всяка част от човешкото сърце и работили върху отглеждането на негови части. Успели са да създадат тъкан, която действа по същия начин, както сърдечните клапи. По-късно т.г. „изкуствените“ клапи ще бъдат трансплантирани на животни – прасета или овце, за да се тества качеството на произведените в лабораторията органи. Ако опитите са успешни, заместващата тъкан може да бъде използвана при лечението на стотици хиляди хора със сърдечни заболявания в рамките на 3 години, уверено заявява проф. Магди Якуб.
Изследователският екип от „Хеърфийлд“ окачествява постижението си като решаваща голяма крачка напред към отглеждането на цели човешки органи.
Проф. Якуб пояснява: „Проектът ни е много амбициозен, но не и невъзможен. Мога да кажа, че след 10 години ще сме в състояние да отглеждаме цяло сърце от стволови клетки. От тях се развиват други видове клетки, тъкани и дори органи.“ За получаването на клапата британските изследователи използвали стволови клетки от костен мозък. След като отгледаха сърдечна клапа от стволови клетки, тези учени се надяват да „произведат“ и цяло сърце в бъдеще.
Ако тези експерти успеят да отгледат цяло сърце, това ще спаси живота на много хора, защото мнозина умират, очаквайки подходящ донор за трансплантация.