От 2008 г. ще отпадне програмата за безплатни лекарства за остеопороза, които досега се покриваха от Националната здравноосигурителна каса (
НЗОК). От догодина ще се плащат само 25% от цената на някои препарати за това заболяване, останалата част ще се доплаща от пациентите, съобщи вчера Маргарита Грозданова, началник-отдел "Лекарствена номенклатура" в НЗОК. Тя обясни, че основното при тази болест е профилактиката и трябва да се наблегне най-вече на нея.
Doctorbg.com припомня:
Остеопорозата e прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. В резултат от липсата на калций костите изтъняват и губят плътността си. Те стават крехки и чупливи, което води до по-чести счупвания-особено в областа на китиките, гръбнака и тазобедрените кости. Травмите на тези места изтощават организма и могат да доведат до смърт заради възникнали усложнения. Остеопорозата се нарича ‘тиха епидемия’, защото не е съпроводена с болки и може да остане незабелязана в продължение на години. Тя започва да се усеща обикновено към 60-65-годишна възраст, но заболяването настъпва много по-рано, на 30–35 години. Бива локализирана (при инфекции, продължително обездвижване на част от тялото и др.) и генерализирана (след продължително лечение с кортикостероиди, при болест на Кушинг и др.). Болестта се среща и при двата пола, но при мъжете е по-малко разпространена. При тях след петдесет годишна възраст с намаляване на нивото на тестостерона, се наблюдава повишаване скоростта на разреждане на костите. Жените, които са достигнали периода на менопаузата, са много податливи на това заболяване, тъй като организмът им вече не произвежда поддържащите костната маса хормони-естроген и прогестерон. Развитието на остеопороза и свързания с нея риск от фрактури са възможни дори и при слаби натоварвания. Нарушава се равновесието между процесите на изграждане и разграждане на костната тъкан. След изгубването на костната тъкан може да се направи твърде малко, но по-рано може да се предотврати. Много са рисковите фактори за развитие на остеопорозата. Поради повишаване на броя на възрастното население (застаряване на населението), остеопорозата се превърна във важен проблем за здравния статус на обществото.В същото време
здравната каса ще започне да плаща изцяло препаратите за безвкусов диабет - тежка болест, която също води до инвалидизация. Това ще стане, ако приключи успешно договарянето между НЗОК и
Българския лекарски съюз (БЛС). То обаче е затруднено от представителите на лекарите, които провалиха два пъти заседанията на комисията по лекарствата.
Разглеждането на документите на 110-те фармацевтични компании, които са заявили желание да участват в договарянето, трябва да приключи на 2 октомври. Новият списък с лекарства, които се плащат частично или изцяло от здравната каса, трябва да бъде готов до края на декември и ще важи за следващата година. Ако договарянето се провали, ще остане да действа старият списък. Според
Закона за лекарствата в хуманната медицина НЗОК е длъжна всяка година да провежда ново договаряне на лекарствата, които плаща. Това обаче е последното, защото от 2008 г. препаратите, които ще покрива касата, ще се определят от специална комисия.
Сайтът на Министерството на здравеопазването, съобщава че определената със заповед на министър-председателя г-н Сергей Станишев междуведомствена работна група подготви окончателния проект на Националната здравна стратегия 2007 – 2013 г. По-съществени промени са внесени в четири от стратегическите цели – първа, втора, четвърта и осма.
Деветте цели на Националната здравна стратегия са:
Стратегическа цел IОсигуряване условия за промоция на здраве и профилактика на болеститеСтратегическа цел IIПредоставяне на гарантирани здравни услуги с повишено качество и осигурен достъп до тяхСтратегическа цел IIIПодобряване на извънболничната медицинска помощСтратегическа цел IVПреструктуриране и ефективно управление на болничната помощСтратегическа цел VIРазвитие на човешките ресурси в здравеопазванетоСтратегическа цел VIIСъздаване на интегрирана електронна система на здравеопазванетоСтратегическа цел VIIІОсигуряване на финансова устойчивост на националната система наздравеопазванеСтратегическа цел IXЕфективно членство в Европейския съюзСъщевременно
Агенция „Фокус” съобщи, че се е провело се среща между ръководствата на Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ и Районната колегия /РК/ на Българския лекарски съюз /БЛС/ в Плевен. Инициативата е на ръководителите на двете регионални здравни институции д-р В. Грозев и д-р В. Михов.
Целта на работната среща е била да се постигнат по–добри условия за дейност на изпълнителите на медицинска и дентална помощ в реалната обстановка и действащата нормативна база, да се обсъдят начини за изчистване на възникващи проблеми, свързани с обратната информация, недостатъчното познаване и съблюдаване на правата и задълженията на пациентите и изпълнителите на медицинска помощ.
Дискутираните теми по време на работната среща са свързани с информационното обслужване, диспансеризацията, регулативните стандарти и дейността по информиране на пациентите. Общото становище на участниците в срещата бе, че бюджетът за здравеопазване е недостатъчен, но трябва да се използва целесъобразно по предназначение в интерес на здравното обслужване на задължително здравноосигурените.
От
БЛС съобщават, че по покана на д-р Кехайов, в България пристигна д-р Даниел Март, президент на Постоянния комитет на европейските лекари на държавна практика. Днес, 21.09.2007 г., от 17.00 часа ще се проведе среща на д-р Кехайов и д-р Март с кмета на гр. София ген. Бойко Борисов.В рамките на визитата, утре гостът на Българския лекарски съюз ще се срещне с кмета на гр. Пловдив – д-р Иван Чомаков и с кмета на гр. Стара Загора – д-р Евгени Желев.
www.doctorbg.com