Веществото клобутинол (
clobutinol), което се съдържа в някои препарати, може да облекчи кашлицата, но също и да предизвика опасни смущения в сърдечния ритъм. Затова
Федералният институт за лекарства в Германия забранява продукти с това вещество. Съответните медикаменти трябва веднага да бъдат изтеглени от пазара.
Клобутинолът е ветеран сред средствата за борба с кашлицата. Над 40 г. медикаментът се прилага при суха и дразнеща кашлица, в препарати с имената Силомат, Ротафус, Тусед и Нулатус. Има мощно, както това на кодеина, противокашлично действие, което се осъществява чрез потискане на центровете на кашлицата в продълговатия мозък. Всички медикаменти с клобутинол се продават без рецепта в аптеките, а вносът им (включително в България) е безмитен.
Според нови данни и информация обаче, клобутинолът е опасен за сърцето, защото в някои случаи може да причини нарушения на сърдечния ритъм. Тежките форми на тези смущения са опасни за живота. Особено застрашени са децата: тъй като те приемат клобутинол в течна форма, рискът от предозиране е висок.
Учудващо е, че едва сега става явна опасността от вещество, което толкова отдавна е на пазара, каза пред Асошиейтед прес Улрих Хагеман, директор на отдел "Безопасност на лекарствата".
Съотношението полза-вреда на клобутинола трябва наново да бъде оценено и от институциите в ЕС. Още през 2004 г. при момче във Франция беше установено забавяне на сърдечния ритъм, след вземане на клобутинол, а 50-годишна французойка получи неравномерен пулс. В Германия са регистрирани 12 случая на нарушен сърдечен ритъм. Един от пациентите получил колапс на кръвообращението и в крайна сметка му бил посъветван пейсмейкър.
В изследване с 48 души, изискано от Федералния институт и проведено от фирмата производител на Силомат, беше установено значително забавяне на пулса при някои от участниците, а един е получил епилептичен припадък. Затова изследването беше прекратено.