Пълна забрана за пушенето в ресторантите от 2009 г. 18 септември 2007
Д-р Маша Гаврилова, началник отдел "Опазване на общественото здраве" в
Министерството на здравеопазването, съобщи че от 2009 ще бъде въведена пълна забрана на пушенето на обществени места. За да се адаптират към новата мярка, ресторантите и дискотеките ще получат гратисен период от една година. В най-скоро време ще бъдат проведени разговори с представителите на ресторантьорския бранш за отварянето на заведения, в които да не се пуши въобще. В обществения транспорт, маршрутките и такситата също е забранено да се пуши, както и на много работни места, но ограничението не се спазва винаги. Д-р Гаврилова допълни, че догодина ще бъде открит и специален телефон, на който всички желаещи да откажат цигарите, ще могат да получат нужната им информация и съвети.
Предвиждат се също така и икономически мерки за ограничаване на тютюнопушенето. Кампанията
„HELP – За живот без тютюн” на Европейската комисия, отбелязва няколко финансови стъпки, предприети от страни членки, за ограничаване на тютюнопушенето:
• През януари 2006 г. цената на кутия цигари от известна международна марка е варирала от 1,07 евро в Латвия до близо 7,50 евро в Обединеното Кралство.
• През юли 2005 г. данъчната ставка на акциза за най-масовите цигари варира от 60% в Латвия до 80% във Франция.
Според
Световната банка увеличението на цените е най-ефикасната и икономически ефективна „спирачка” – особено за младежите и други слоеве от населението с ниски доходи, които при вдигане на цените по необходимост са принудени да се откажат от този разход. При повишаване на цената с 10% потреблението в държавите с високи доходи на населението намалява с около 4%. Цената е фактор, който влияе както на пропушването, така и на отказването отцигарите. По-конкретно за сегашните пушачи, ефектът от едно постоянно увеличение на цените ще бъде по-голям в дългосрочен план, отколкото в краткосрочен, защото на човек, пристрастен към никотина, му е необходимо повече време, за да промени поведението си.
Цените на цигарите в редица европейски държави като Франция, Германия и Холандия рязко са се увеличили. Във Франция например, с увеличаването на цените на цигарите, броят на пушачите е намалял с 12% през периода от 1999 г. до 2003 г. Все повече пушачи желаят да откажат цигарите и през 2003 г. цената става причина номер едно, поради която пушачите желаят да спрат да пушат, в сравнение с 1999 г., когато цената е посочена на четвърто място.