Най-важното, което трябва да се знае, е че е необходимо храната да се приема по 4-5 пъти на ден. Желателно е и обилното приемане на течности (до 2 литра дневно), ако състоянието на сърдечносъдовата система и на бъбреците го позволява. Готварската сол се ограничава умерено чрез намалената консумация на солени продукти.
При подагра извън фазата на обостряне, трябва да се спазва диета, която изисква леко ограничаване на белтъците чрез намаляване на месните и на рибните продукти, както и на бобовите храни (грах, фасул ). Животинските белтъци (предимно млечни) трябва да представляват най-много 50 процента от общото количество белтъци.
В диетата при подагра е задължително строго да се ограничат богатите на пурини и на оксалова киселина продукти и ястия. Месо и риба се консумират 2-3 пъти седмично под формата на варени ястия. Противопоказани са месните, рибните и гъбените бульони и сосове, тъй като по-голямото количество пурини при варенето преминават в сосовете и булъоните.
Предлагаме ви няколко рецепти на препоръчителни ястия за болните от подагра. Целта на диетата, която се предписва при подагра, е да се нормализира пуриновата обмяна и да се намали образуването на пикочна киселина в организма.
САЛАТА ОТ ЧЕРВЕНО ЗЕЛЕ С КАРТОФИ. Продуктите са: 1 килограм червено зеле, 300 грама сварени картофи, 3 супени лъжици олио, 1 супена лъжица ябълков оцет, 1 лимон, сол. Зелето се нарязва на тънки ивички и се прибавя към сварените, обелени и нарязани на кубчета картофи. Салатата се подправя. Оставя се да престои 1 час. След това се изсипва в подходяща чиния и се украсява с резенчета лимон.
СТУДЕН ЧАЙ С ЯБЪЛКА И С МЕНТА. Продукти за 4 чаши: 1 литър запарен ментов чай, 1 лимон, 1 ароматна ябълка, 1-2 стръкчета прясна мента, захар на вкус, лед. Чаят се запарва по обичайния начин и се охлажда. Налива се в стъклен съд с лед на дъното, добавя се захар на вкус, нарязаните на резенчета ябълка и лимон и ментовите листа.