Лимоните носят здраве
Лимоните намират огромно приложение при храненето, заради съдържащите се в тях витамини. От тях могат да се приготвят лимонови напитки, десерти като лимоново желе, мус от лимони и др.
Лимоните са сочни и узрели, когато кората им стане блестящо-лъскава, макар и още да е със зеленикав оттенък.
Месестата част на лимоните съдържа вода, захари (глюкоза и фруктоза), органични киселини и най-вече лимонена киселина, витамините С и Р, калиеви, калциеви, железни и магнезиеви соли, следи от йод и др.
В кората на лимоните се съдържат главно витамин Р и фитонцидни вещества, които унищожават микробите и не позволяват на плода да червясва. В кората се съдържат и етерични масла.
Лимоните са един от главните източници на витамин С през зимния и ранния пролетен сезон. Мнозина са изпитвали пролетна умора. Тя представлява витаминна недостатъчност. Изразява се в отпадналост, безсъние, лесна раздразнимост, липса на апетит, кървене на венците, кръвоизливи по кожата и от носа и др. Тези явления значително могат да се намалят и дори да се избягнат при редовно включване на лимони в храната.
При шарка, рубеола, варицела, скарлатина и други инфекциозни заболявания лимоните се дават главно под формата на лимонов сок и лимонада. При вирусен хепатит (инфекциозна жълтеница) лимоните са незаменими като храна и лекарство. При ревматизъм и артрити те са също много полезни, защото създават условия за алкализиране на вътрешната среда на организма.
Особено важно приложение намират лимоните при жлъчнокаменната болест и при функционални разстройства на жлъчните пътища.
При ухапване от насекоми намазването на мястото с лимонов сок облекчава сърбежа и премахва възпалението.
www.doctorbg.com
|