В днешно време фитотерапията често се определя като алтернативно лечение. В някои страни има ясно разграничима разлика, тък като съществуват фармацефтични аптеки, предлагащи традиционните лекарства и билкови аптеки, които доставят билки и лекатсва от растения.
Лекарствата от растения са смес от съединения, екстрахирани от едно или много растения. за тях се смята, че имат широк спектър на положително повлияване и не добре известни странични ефекти в сравнение с лекарствата и по тази причина са добри за по-дълго лечение на хронични болести и за регулиране на метаболитни нарушения. Например, растителни екстракти от Hypericum perforatum се използва за лечение на средно тежки депресивни разтройства.
Фитотерапията е древно лечение. Историкът Херодот пише, че на строителите на древните египетски пирамиди се давали големи количества чесън, за да се предпазят от малария. В днешно време, фитотерапията също заема част от ежедневието ни. запитвали ли сте се какво се съдържа в чаша кафе или чай? Алкалоидите в тях притежават редица фармакологични свойства. Ами подправките, които използваме всички? Може би повечето от нас смятат, че подправките служат просто да подправим вкуса на гозбите в кухнията. Разбира се това е вярно, както и че много от тях са с доказани лечебни качества, например, куркуминът, от който се прави златистата подправка куркума.
От друга страна от много природни растителни продукти се произвеждат фармацефтични лекарства, например, ккато лекарството против малария. То се прави от кора на специален вид дърво ((Cinchona officinalis). Ментолът, който притежава месни опийващи свойства е съединение, получавано от растението мента. Активните съставки в растения също често са използани за подобряване абсорвциата и транспорта в човешкото тяло.
www.doctorbg.com