Статините не удължават живота, само променят причината за смъртта 31 август 2007
Група медицински експерти поставят под въпрос ефикасността на лекарства от типа на статините. "Като прилагаме превантивно лечение за намаляване на риска от определен вид смърт при възрастните хора, ние просто сменяме причината за смъртта, вместо да удължим живота", се казва в тяхна статия, поместена в "Бритиш медикъл джърнъл".
Авторите - преподаватели от Нова Зеландия и общопрактикуващ лекар от Лондон - поставят под въпрос целта на правителството да намали броя умиращите от "епидемията" от сърдечносъдови заболявания с 40% до 2010 г. Те твърдят, че причините за смърт ще бъдат заменени от нещо друго, примерно рак.
"Каква ще е следващата причина за умиране - следваща епидемия? - питат те, - нашите тела имат ограничен функционален живот и старостта е основната причина за заболяване".
Наскоро проф.Роджър Бойл - "царят" по инфаркти и инсулти в правителството - каза, че на мъжете над 50-годишна възраст трябва да се предписват понижаващите холестерола лекарства. Броят на годишно издаваните рецепти за статини се е увеличил от 8 милиона през 2000 г. до 40 милиона днес. Но изследователите предупреждават, че статините нанасят вреда. Те цитират изследване на правастатин, което категорично показва, че медикаментът удължава малко продължителността на живота. Но общият брой на смъртните случаи - независимо от причината - остава непроменен. Тоест, увеличена е смъртността по други причини.
Още по-тревожно: раковите диагнози и смъртността били по-високи в групата, лекувана със статин, в сравнение с групата, получавала плацебо.
Много пациенти се страхуват повече от начина, по който ще умрат, отколкото от самата смърт. Доста хора смятат коронарната сърдечна болест на старини за "добър начин да си отидеш", се казва в статията. Когато предлагаме лечение за определена болест, ние може несъзнателно да изберем друг вид смърт, при това със сигурност без съгласието на пациента, казват авторите. Това е неетично и подкопава принципа на уважение спрямо свободата на волята.