Начало
НачалоЗдравни новиниБенките са признак за по-бавно стареене
Бенките са признак за по-бавно стареене 31 август 2007

Учени от Кингс колидж в Лондон съпоставиха ключови фрагменти ДНК, свързани с остаряването, с броя на бенките при 1800 близнаци и установиха, че колкото повече бенки има един човек, толкова по-вероятно е неговата ДНК да притежава свойствата, необходими за борба срещу стареенето.

Изследването, публикувано в списание "Кенсър епидемиолъджи байоумаркърс енд привеншън", контрастира с известната връзка между големия брой бенки и повишения риск от рак на кожата.

Бенките се появяват през детството и започват да изчезват след достигане на средна възраст. Когато са в големи количества, могат да увеличат опасността от развитие на меланом.

Средно броят на бенките при хората с бяла кожа е около 30, но при някои може да достигне и до 400. Причината за значителните разлики в броя и размерите им при отделните хора, както и самата им функция до днес са неизвестни.
Тъй като бенките изчезват с възрастта, учените проследили връзката между техния брой и дължината на теломерите в клетките, които са добър показател за скоростта на стареене на органи като сърцето, мускулите, костите и артериите.
Теломерите, които с възрастта се съкращават, са снопове ДНК в самия край на хромозомите във всяка клетка, които спомагат за защитата, възпроизвеждането и стабилизирането на хромозомните краища. Често ги сравняват с пластмасовите връхчета на връзките за обувки, тъй като предпазват хромозомните краища от разнищване и слепване едни с други.

При настоящото изследване учените са открили, че хората с повече от 100 бенки имат по-дълги теломери от онези с по-малко от 25. Разликата между двете групи се равнявала на остаряване с 6-7 години.

"Резултатите са много вълнуващи, тъй като за първи път показват, че хората с повече бенки, които имат леко повишен риск от меланом, може от друга страна да са облагодетелствани от по-бавна скорост на стареене. Възможно е това да означава и по-слаба податливост на възрастови заболявания като остеопороза и сърдечни болести. Нужни са обаче по-нататъшни изследвания, за да бъдат потвърдени тези открития", казва водещият изследовател д-р Вероника Батай.

С любезното съдействие на Лечител.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator