Начало
НачалоЗдравни новиниАрсеновите води се превръщат в световен проблем
Арсеновите води се превръщат в световен проблем 31 август 2007

Светът е изправен пред арсениева бомба

Около 140 милиона души, главно в развиващи се страни, се тровят с арсен във питейната им вода, смятат учените. Това са 50 милиона хора от Бангладеш.

На годишния доклад пред Кралското географско дружество, учените излагат тревожни данни за увеличаване риска от ракови заболявания в бъдеще.

Повече от половината от известните вече случаи са в Южна и Източна Азия.

Консумирайки ориз в големи количества, в замърсените територии, би могло също да засраши здравето, казват учените. Оризовите насаждения поемат директно от почвата арсена. Андрю Меарг от Абърдинския университет е доказал, че арсенът се пренася от почвата в ориза 10 пъти по успешно отколкото в други зърнени култури.

„Това е глобален проблем, съществуващ в 70 държави, дори и повече”, казва Питър Реженскрофт от изследователската асоциация по география.

Консумирането на арсен води до увеличаване на някои видове рак, включващи тумори на белите дробове, пикочния мехур и кожата, както и други белодробни случаи. Някои от тези клиники се появяват десетилетие след като, човекът е бил в досег с арсен.

„В дългосрочен план, всеки един на 10 човека с висока концентрация на арсен във водата, която консумира, ще умират от това,” твърди Алан Смит от Калифорнийския университет.

„Това е най-голямото повишение на смъртност причинена от замърсяване на околната среда.”

Първите сигнали за замърсяване с арсен, датират от 1980 година в документация в Бангладеш и индийския щат Бенгал, където цели махали биват отровени с арсен.

За да се предотврати пиенето на вода от повърхноста, която може да е замърсена с бактерии, причинители на диарии и други болести, благотворителни дружества осигурили изкопаването на кладенци, без да подозират, че кладенчовата вода ще бликне с високи стойности на арсен в нея.

Металът се открива нормално в почата и подпочвени води като се предполага, че това може да е следствие от роля на бактерии.

От 1980 година до днес са регистрирани обширни територии със замърсяването – Китай, Камбоджа, Виетнам, Южна Америка и Африка.

В Европа и Северна Америка това не е проблем, тъй като по-голямото количество от водата се доставя от комунални съоръжения. В частните кладенци, обаче, водата не е тествана и е възможно да присъства същият проблем.

Веднъж открита опасността, вземат се мерки като построяване на по-дълбоки кладенци, пречистване на водата и търсене на източници на повърхностни води.
Необходимо е да се правят замервания и тестове на водите по цял свят от всички правителства, препоръчва Ревенскрофт.

Той и групата му са разработили компютърен модел за предвиждане на регионите, които са в най-голям риск, като те вземат предвид фактори като климата и геологията.

Изследвани са реките Ганджи и Брамапутра като се търсят и други такива водни басеини. Подобни територииима и в Индонезия и Филипините.

Азиатските държави използват вода за селскостопанските насаждения, както и за питейна вода, а това също може да бъде източник на отравяне с арсен, тъй като оризът, например, се отглежда във воднисти полета.

От кореспонднта по околната среда за новините на BBC

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator