Лошият дъх
На пазара има множество освежители, пасти за зъби, тоалетна вода за уста, бонбонки с ментов вкус и други продукти за предпазване на устната кухина от лош дъх. Тези продукти помагат в контрола срещу лошия дъх само временно. Реално те са по-малко ефективно отколкото простото изплакване на устата с вода след измиване на зъбите или почистване с конец за зъби.
Някои храни, болестни състояния и навици за причина за лош дъх. В много случаи лошият дъх може да се подобри с добра устна хигиена. Ако обикновенните техники на грижа не подобрят това състояние, вероятно става дума за сериозен проблем и трябва задължително да се посети стоматолог.
Ето някои от многото фактори, които причиняват лош дъх.
• Храни, съдържащи летливи, лесно изпаряващи се мазнини са един от изтичниците на лош дъх. Лукът и чесънът са най-известните примери за лош дъх, но и някои други зеленчуци биха могли да го причинят.
• Алкохолът спомага за лошия дъх. Чистият алкохол няма лоша миризма, но характерния аромат е от компонентите на напитката.
• Лошата дентална хигиена и пародонтозните болести са едни от основните причини за лош дъх. Ако не си миете зъбите с четка и не ги почиствате с конец всеки ден, храната реално остава по тях, култивирайки бактерии и отделяйки серен хидроген.
• Слюнката помага да се почисти и овлажни устната кухина. Ако я няма, в устата се натрупват мъртви клетки по повърхността на език и по бузите, те се разлагат и формират лош мириз.
• Тютюневите изделия подсушават устната лигавица. От друга страна пушенето предизвиква свой собствен неприятен мириз. Пушачите са предлазположени към периодонтални заболявания, които са допълнителен източник на лош дъх.
• Строгите диети могат да предизвикат неприятен „плодов” аромат от кетоацидозата, при разпадането на химичните вещества и съединения в организма.
www.doctorbg.com
|