Вече работи първото училище за бащи в България. Към него се обръщат не само бъдещите татковци, но и настоящи и дори такива с опит. В него те получават информация и насоки за практическите умения да отглеждат своите рожби.
В другите европейски държави, татковците често вземат отпуск едновременно с майките, когато се роди тяхното бебе. Така и двамата родители са сравнително по- равностойно заангажирани с проблемите по отглеждането на детето. Тази практика у нас е по-скоро новост или непозната за сега.
Татковците в България са максимално отдалечени от децата си, като грижите падат основно или изцяло върху майката. Не рядко срещана практика е ежедневната грижа на бабата. В последно време е дори модерно децата да се оставят на наета детегледачка и така ролята на татковците отново остава на заден план.
Първите стъпки за приобщаването ни към общия европейски модел са направени с разрешаването на бащата да ползва родителски отпуск. За съжаление обаче, все още са единици мъжете, готови да жертват кариерата, заради децата си. Широкоразпространено е схващането, че у нас децата са приоритет на жените.
От друга страна детето се нуждае, както от вниманието на единия родител, така и от това на другия родител. Когато единият родител липсва или често отсъства от дома, това оказва влияние върху възпитанието и формирането на характера на детето. Преди всичко едно дете инстинктивно усеща сигурността, която му дава семейството или двамата родители, а също така не по-малко изпитва нужда от грижите и вниманието на двамата си родители.
www.doctorbg.com