Шушан / Anthriscus cerefolium
Латинското му наименование е Anthriscus cerefolium. Яркозелените му листа приличат на тези на морковите. Това не е учудващо – те са от едно семейство. Растението е с характерни сенници с малки сребристобели цветчета към края на много краткия му период на цъфтеж. За разлика от другите подправки, вирее на хладни, влажни и сенчести места. Коренищата са много дълги. Може да се отглежда и в саксии. Когато узрее, листата на цвят стават пурпурни, бронзови. Тогава те губят острия си вкус. Използвайте само зелените листа.
Младите листа хилядолетия наред се използват при приготвянето на пролетни лосиони. Традицията е въведена от древните гърци. Комбинацията от глухарче, кресон и шушан подсилва организма от недостига на витамини през зимата. Тези зелени растения с витамините, които съдържат, възстановяват организма. Дори и днес европейски фитотерапевти препоръчват този тоник. В Норвегия и Франция често се сервира като гарнитура към ястия. С него се поръсват салати, супи и задушено месо.
Както повечето билки, шушанът е полезен при лениви черва. Когато е като на чай, може да се използва за овлажняване на очите. Изсипете 1 ч.ч. вряла вода върху 1 с.л. прясно нарязан шушан и оставете да кисне около 20 минути. Захлупете с капак. Когато се охлади, намокрете малко памук и наложете върху затворени очи за около 10 минути. Действа ободряващо.
Растението се използва по Великден в определени райони в Европа: яде се като част от церемонията на Велики четвъртък. Шушанът се свързва с Възкресение Христово, защото ароматът му е подобен на този на смирната и защото ранните пъпки символизират възраждането.
Често служи като подправка за яйца, риба, пиле, леки сосове и заливки. Добре се комбинира със сирене. Шушанът е подходящ за храни като сьомга, пъстърва, пресни аспержи и моркови, салати. Мирисът му се губи лесно – или като се суши, или когато е на твърде топло място. Ето защо трябва да се добавя след като яденето вече е сготвено. Един от начините да се запази ароматът му е като се постави във винен оцет. Тъй като миризмата на подправката е много силна, съвсем малко количество е достатъчно като се добавя към храните. Ако се съхранява в найлонов плик и в хладилник, растението може да издържи до седмица. източник: в-к Лечител www.doctorbg.com
|