Начало
НачалоЗелена аптекаКаланхое - лекарство, което можем да отглеждаме в стаята си
Каланхое - лекарство, което можем да отглеждаме в стаята си

От семейство Каланхое (Бриофилиум) са познати над 200 вида. За тяхна родина се смята о. Мадагаскар. В природни условия (в диво състояние) те растат в тропичните зони на Африка, Азия, Австралия, Централна и Южна Америка. От тях само два вида имат доказани през вековете лечебни свойства – каланхое дегремонтиана и каланхое пината. Един от друг се различават само по някои външни белези.

За лечебни цели при домашни условия се отглежда предимно каланхое дегремонтиана. Предците ни още в дълбока древност са познавали неговите многостранни, универсални лечебни качества. С благодарност заслужено са го наричали с различни престижни имена: “домашен доктор”, “домашна аптека”, “цвете на живота”, “стаен женшен” и мн. др.

При каланхое дегремонтиана, за разлика от много други лечебни растения, за лечебни цели се използва свежият сок на растението (цветето), което човек сам си е отгледал в собствения дом (стая), откъдето се е утвърдило името стаен женшен.

Каланхое дегремонтиана е не само декоративно стайно цвете. То е преди всичко стайно лечебно растение. Отглежда се заради лечебния му сок, съдържащ се в листата и стъблата. Сокът е прозрачна или леко опалесцираща течност с жълтеникавооранжев цвят. Богат е на много биохимични компоненти. Преобладават полизахаридните съединения, катехини, флавоноиди, дъбилни вещества, ферменти, аскорбинова киселина, ябълчена, лимонена, оцетна и оксалова киселина. Съдържа много микроелементи: алуминий, желязо, калий, калций, силиций, манган и мед.

Богатият и разнообразен биохимичен състав на сока обуславя неговите фармацевтични лечебни свойства. Те са подробно и задълбочено изследвани с помощта на всички съвременни аналитични методики и средства. Ще си позволя да цитирам само онези свойства, които са ярко изразени и са намерили широко приложение както в древната, така и в съвременната медицинска практика. Свойства, които на мен като обикновен гражданин направиха огромно, невероятно впечатление.

Сокът притежава противовъзпалителни свойства. Спира развитието на възпалителните процеси. Способства за оздравяването на рани от различно естество, включително от изгаряния и измръзвания. Оказва бактерицидно действие, в резултат на което раните бързо се очистват от гной и некротизирали тъкани. По-бързо настъпва епителизацията на поразените повърхности. Оставащите белези са по-нежни, без резки контури. Сокът проявява бактерицидно действие не само по отношение на гноеродните бактерии, но и против шпигел дизентерията. Той е силен стимулатор за регенерация на тъканите както в човешкия организъм, така и при животните и растенията.

Какво лекува сокът на лечебните видове каланхое дегремонтиана и каланхое пината:

Хрема. Лист от цветето се смачква така, че да се превърне в полутечна кашица. Последната се поставя в двете ноздри на носа и се заема лежащо положение, за да не падне кашицата. В резултат на отделящите се фитонциди страдащият започва интензивно да киха. След няколко минути ноздрите се отпушват и се възстановява нормалното дишане.

Синузит. Сокът се разрежда в преварена вода в съотношение 1:2 и се насмърква през ноздрите. След неколкодневни процедури синузитът отшумява. Процедурата не предизвиква неприятни усещания.

Киселини в стомаха. Сдъвква се лист, без да се поглъща. Получената кашица се прецежда през зъбите така, че в стомаха да отиде само сокът. Той моментално неутрализира киселините, в резултат на което се получава оригване и облекчение. Целулозният остатък след отделянето на сока се поглъща, както това се прави при консумация на чесън, лук…

Стомашна язва. Описаният в миналия брой начин за неутрализация на стомашни киселини успешно се прилага за лечение на стомашна язва. В такъв случай лечебният сеанс се провежда сутрин, обед и вечер, 30 мин. преди ядене. След 30-дневно лечение болките и язвата отшумяват. При язвени болки сокът действа обезболяващо, не по-лошо от новокаина.

Мастит. Ореолът на зърната се маже със сок и се правят компреси на набъбналите части на млечната жлеза. Температурата и отокът спадат. Болките преминават.

Зърната на млечната жлеза напукани. При кърмещи майки след всяко кърмене върху зърната се поставят 2-3 капки сок. Това се прави до оздравяване.

Ерозия на шийката на матката. В начален стадий на страданието се правят апликации със сок до отшумяване на оплакванията.

Гнойни рани, кървящи рани, циреи, кожни обриви, екземи. В марля се загъват 1-2 свежи листа, начукани в дървено или порцеланово хаванче до полутечна кашообразна маса. Отделящият се сок попива в марлята. Последната заедно с кашицата се поставя върху болното място и се превързва с бинт. След неколкодневни превръзки раните оздравяват, без да оставят след себе си значима следа – белег.

Възпаление на венците и устната кухина. Зъбите се измиват и се прави жабурене със сок. Същият лечебен ефект се получава и при продължително дъвчене на листа.

Гингивит, пародонтоза, афтозен стоматит. Лечението се провежда със сок под формата на инхалации, апликации и аерозолна инхалация.

Възпаление на клепачите. Върху тях се поставят 1-2 капки сок 3-4 пъти на ден.
Кератит. В конюнктивалната торбичка се капва неразреден сок или разреден 1:1 с изотоничен разтворна натриев хлорид или 0,5%-ов разтвор на новокаин.

Разширени вени. Краката се мажат с настойка, приготвена по следния начин: половинлитрова тъмна бирена бутилка се пълни до половината със ситно нарязани листа. След това се допълва догоре с 40-градусов спирт или водка.
Седем дни престоява в стаята, като през това време периодично се разклаща. С така приготвената настойка вечер преди лягане краката се мажат от ходилата нагоре. Болките в краката минават почти веднага. За да се получи пълно излекуване и изчезване на мрежата от вени, е необходимо да се изпълнява 4 месеца.

Червен вятър. Сокът се смесва с 4%-ов новокаин в съотношение 1:1. С получения разтвор се правят компреси на болното място. Компресите се сменят 2-3 пъти на ден в продължение на 5-6 дни, до отшумяване на страданието.
Рани от изгаряния. Сокът се смесва до хомогенизиране с разбит белтък. Нанася се на тънък слой върху изгореното място.

Възпаление на ушите. В болните уши се капват по 1-2 капки сок 3-4 пъти на ден.

Като лечебно растение каланхое дегремонтиана в българската народна медицина и фитотерапия не е познато. Надявам се, че в близко бъдеще неговите многостранни лечебни качества ще получат популярност и признание и в България. Вярвам, че българските граждани ще знаят, че освен китайския корен женшен на китайското растение раnах като растение panax pseudoginseng wall има и друг женшен. Женшен, който всеки български гражданин може сам да си отглежда в собствения дом целогодишно. Женшен, който не само ще краси дома, не само с отделящите се фитонциди ще създава здравословна въздушна среда в помещенията, в които се отглежда, но когато стане нужда, ще го има до себе си и ще ползва неговите природни, божествени лечебни качества и свойства.

Вярвам, че няма да бъде далеч времето, когато и в българските аптеки ще се предлагат сок и препарати, произведени във фармацевтични заводи от лечебните видове каланхое дегремонтиана и каланхое пината. Пример за подражание в това отношение е Украйна.

 


Инж. Георги Пенев
източник: в-к Лечител

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator