Пелин, обикновен / Artemisia absinthium
Обикновеният пелин (Artemisia absinthium L.) е от сем. Asteraceae (Сложноцветни) и се среща по всички континенти. Растението притежава приятна миризма, която не може да се сбърка с друга. Култивира се лесно и не изисква никакви специални грижи. Още от древността пелинът се радва на непрекъсната популярност като лечебно растение. Той се споменава още в 2000 г. Пр. Хр. Заради горчивият си вкус обаче се счита като символ на страдание и болести. Абсентът или ликьорът от пелин е предизвиквал в миналото редица тежки отравяния, поради което варенето му е било забранено в Германия. Още Авицена е използвал растението за възбуждането на апетита, а школата в Салерно - за предотвратяване на морската болест. Наричат растението приятел на стомаха (ventricula amicus).
Разпространение: Расте по тревисти и каменливи места, из храсталаци, из градини, необработваеми места и развалини. Разпространено е в цялата страна, от низини до места с 1600 м надморска височина. Отглежда се и като градинско растение.
Описание: Многогодишно тревисто растение или полухраст с вдървенели в основата стъбла, с характерна силна миризма и силно горчив вкус. Стъблата са прави, до 1,5 м високи, разклонени. Долните листа са разположени на дръжки, тройно перести, горните – са с къси дръжки или приседнали. Цветните кошнички са многоцветни, дребни 3 - 4 мм в диаметър, многобройни, събрани в наведени метлици в пазвите на горните стъблени листа. Формират сложна увиснали метлица. Цветовете са тръбести, златистожълти.
Използваема част: Надземната по време на цъфтеж.
Химичен състав: Етерично масло (0,5-2%) (съдържа феландрен, хамазулен, туйон, цинеол, сесквитерпени), горчиви сесквитерпенови лактони (абсинтин, анабсинтин, прохамазуленоген и др.). Листата съдържат флавона артемизин.
Време на цъфтеж: През юли-октомври. Бере се май-юни. За да се запази аромата му, растението трябва да се суши на сянка.
Лечебно действие: Апетитовъзбуждащо, стимулиращо храносмилането.
Приложение: Горчивите съставки дразнят окончанията на вкусовите нерви в устната кухина и рефлекторно засилват секреторната функция на стомашно-чревния тракт. Засилва се секрецията на стомашният сок, панкреатичният сок и жлъчката. Етеричното масло има пряко действие върху стомашната лигавица. В големи дози стръковете от пелин отначало възбуждат, а след това потискат централната нервна система. Има и спазмолитично действие. Научните изследвания са доказали, че растението има тонизиращо, апетитовъзбуждащо, стимулиращо храносмилането, противоглистно и диуретично действие. Затова се прилага при стомашно-чревна атония, гастрит, липса на апетит, при анемия, аскаридоза. Прилага се и като холеретично средство, както и при лечение на възпаление на горните дихателни пътища, а в унгвенти - като ревулзивно средство. Етеричното масло е конвусивна отрова и затова неговото приложение е ограничено.
Внимание: Да се внимава с употребата, защото предозирането му може да даде изменение в електролитният баланс на организма и да причини тежки спазми. Продължителното му прилагане не е препоръчително. Пелинът не се употребява по време на бременност, кърмене и стомашна-чревни язви.
Начин на приготвяне и употреба: Като апетитовъзбуждащо и стимулиращо храносмилането средство, при метеоризъм, лош дъх в устата и др. се прилага в запарки, чайове, в състава на препаратите артемизол, асгохолин и др.
Торбичка с пелин поставена под възглавницата прогонва безсънието.
Доц. Стефка ИВАНЧЕВА, фитотерапевт източник: в-к Лечител www.doctorbg.com
|