Горчиво алое / Aloe ferox
Алое ферокс (Aloe ferox) или "горчивото" алое, расте в източните части на Южна Африка. Месестите му сивозелени, неопадащи листа са в основата на единично стъбло. От май до август на върха на стъблото има красиво съцветие от ярко червени или оранжеви цветчета.
Медицинско приложение: горчивият жълт сок, който се извлича от листата (точно под повърхността им) се изсушава по древен метод. Образуват се тъмнокафяви парчета, подобни на твърда смола, известни в търговската мрежа като "алое на бучки" или "кейп алое". Този продукт не трябва да се бърка с "алое гел", който се получава от вътрешната месеста част на листата. Гелът е водниста смес от пектинови субстанции, аминокиселини, минерали, микроелементи, органични киселини и др. Използва се в лечебните продукти за коса и кожа. Смолата от алое (бучките) е широко разпространено слабително лечебно средство. По-голяма част от годишната продукция в ЮАР се изнася в чужбина. Популярната "шведска горчивка" съдържа кейп алое. Използва се и в народната медицина както за хора, така и за животни. Листата или корените, сварени във вода, се използват като слабително средство, а също при артрит, екзема, конюнктивит, високо кръвно и стрес. Пресен сок от листата на няколко вида алое се прилага външно при кожни раздразнения, синини и изгаряния. Изсушените листа на Алое марлотии са популярни при смесите да смъркане.
Дозировка: малка бучка кристал от кейп алое, около две главички на кибритена клечка, се вземат вътрешно като слабително. Не трябва да се използва по време на бременност. Половината от тази доза се взема при артрит. При конюнктивит и синузит се капят директно капки от пресния сок. Активни съставки: главната пургативна съставка е С-глюкозид алоин (барбалоин). Съдържанието на алоин варира между 8,5 и 32%, но за износ се изискват минимум 18%. Алоинът е сам по себе си не е пургатив, но в дебелото черво, под въздействие на бактериални ензими, се образува алое-емодин антрон, който предизвиква слабителното действие. Свойството на гела да лекува рани се дължи на гликопротеините и на овлажняващите му, изолиращи и защитни ефекти. източник: в-к Лечител www.doctorbg.com
|