Клюква / Oxycoccus quadripetalus
Латинското име на тази билка е Oxycoccus quadripetalus. По-известното наименование е малка червена боровинка (Vaccinium oxycoccus или small Cranberry).
Стеблата на клюквата са прави и по дължина на земята. Нямат бодли и на цвят са червеникаво виолетови. Листата са разположени по дължината на стъблото, около цветовете на растението, които са бели или червени. Употребява се извлеченият сок от червените плодчета.
Клюквата е разпространена в Европа, Азия и Северна Америка. Тя е ценен хранителен продукт. Древните римляни са наричали плодовете “топчета, заредени с жизнена енергия”. Тя има много широк терапевтичен диапазон, в частност оказва антискорбутно, антисептично противовъзпалително, хипотензивно и антисклеротично действие, влияе на водно-солевия обмен, стимулира дейността на задстомашната жлеза, проявява хемостатичен ефект, действа пагубно на холерния вибрион.
Сред народа се смята за антираково средство. Полезно е плодовете на клюквата да се употребяват при повишено артериално налягане, възпалителни заболявания на пикочния мехур, хипо- и авитаминоза С. Още по-големи са възможностите на пресния сок от клюква: премахва жаждата при малария, облекчава състоянието при ангина, грип, кашлица, пикочнокаменна болест и възпаление на пикочопроводите, заболявания на стомаха и черния дроб.
Външно, под формата на компреси и мехлеми е полезен при повърхностни изгаряния, гнойни рани, лишеи, кожна еритема, псориазис, суха екзема, възпалителни поражения на женските полови органи. Използва се като антипаразитно средство в борбата с въшките и гнидите: със сок се мажат косата и кожата на главата. Сокът се използва като ефективно витаминозно средство при болки в стомаха, черния дроб и някои инфекциозни заболявания при децата.
Сок с мед и лимон В 200 г сок от клюква се добавя 1 с. л. мед, сокът от 1 лимон и се разбърква. Приема се при сърдечно-съдови заболявания 2 пъти дневно по 100 мл.
Напитка с мед В чаша преварена вода се добавят 3 с. л. сок от клюква, 1 с. л. мед и внимателно се разбърква. Приема се при трескави състояния 3 пъти дневно по 100 мл преди ядене.
Мехлем от плодовете 50 мл пресен сок се смесва с 200 г вазелин и внимателно се обърква. Използва се външно при сърбеж по кожата, свръхизпотяване, гнойни огнища на възпаление.
Внимание: Клюквата е противопоказана при заболявания на жлъчните пътища, язвена болест на стомаха, хиперацидни гастрити и запек.
източник: в-к Лечител www.doctorbg.com
|