Перила / Perilla frutescens
Многогодишното растение Перила (Perilla frutescens) се отглежда широко в Китай, Индия, Япония и други азиатски страни за храна и лекарство. Около 1800 г. е пренесена в Европа и Америка, където бързо се разпространява по поляните, пасищата и край пътищата. Не е претенциозна и отглеждането й е лесно (стига да е на слънце и добре дренирана почва). При това е красива украса за всеки двор и привлича пеперудите. Стъблата са с квадратно сечение, тъмночервени, разклонени и високи до 1 м.
Цялото растение е много хранително, богато на витамини и минерали, а един от алдехидните изомери, открити в Перила, е 2000 пъти по-сладък от захарта. Листата имат приятен сладникав вкус. Те са големи (до 15 см), тъмнозелени на пурпурни петна, мъхести, с къдрави краища. Използват се за подправка, варят се на супа и се пържат. Подходящи са за гарнитура към риба, ориз. Накълцани и смесени с джинджифил се прибавят към традиционните китайски пържени ястия.
От семената се получава масло за готвене, което е много хранително. В САЩ есенциалното масло се използва за ароматизиране на бонбони и сосове, както и продукти в стоматологията.
Перилата има редица научно доказани лечебни свойства. В източната медицина от векове се използва при астма, висока температура, кашлица, като противоотрова, антимикробно и антисептично средство, за подобряване на храносмилането и като тоник. Съвременните учени са изолирали от растението апигенин, аскорбинова киселина, бета-каротин, цитрал, лимонин, лутеолин, кверцетин и много други. Богато е и на антоцианини и флавони, които се използват като безвредни оцветители за храни и антиоксиданти. Запарката помага при лечение на астма, алергични реакции (особено към морски храни) настинки, кашлица и белодробни заболявания, запек, повръщане, хранителни отравяния и др.
Японски, китайски и финландски учени разработиха едно ново приложение на перила: екстракт от листата като помощно средство за лекуване на алергии. Този екстракт, под името Алермин, се използва във Финландия от 1993 г. и отзивите са много положителни: алергичните симптоми намаляват и качеството на живот се подобрява.
В Хелзинки беше проведено изследване сред жени и мъже, всички алергични към полен (цветен прашец), а някои и към храни или домашни любимци. През пролетта симптомите се проявявали при всички, а 40% страдали от симптоми през цялата година. 30% от участниците оценили екстракта като високо ефикасен, 35% като ефикасен, 20% слабо ефикасен, а при 15% нямало ефект.
Въпреки че точният механизъм на лечебното действие на Перила при алергии не е напълно разяснено, нови изследвания на различните фитохимикали и тяхното фармакологично действие обясняват някои качества на Перилата:
ТНФ (туморно-некрозен фактор). Перила инхибира производството на ТНФ, който играе важна роля при контролиране на алергичните реакции.
Повече от 10 активни съставки от листата на Перила участват в инхибирането на ТНФ.
Концентрацията на ТНФ в плазмата е повишена при атопичен дерматит. Установена е и зависимост между концентрацията на ТНФ и тази на хистамин при атопичен дерматит. Това обяснява ефикасността на екстракта.
Екстрактът, който съдържа активни вещества с молекулно тегло над 10 000, инхибира производството на IgЕ-антитела, което е полезно при някои видове алергии.
източник: в-к Лечител www.doctorbg.com
|