Лен / Linum usitatissimum
Ленът (Linum usitatissimum) се отглежда в цял свят и първоначалният му произход не е известен. На височина растението достига 1,5 м, има малки листа и небесносини цветчета. Медицински се използват семената и полученото от тях масло.
Действие и състав. Семената са особено богати на мазнини, слузести и баластни вещества. Освен това съдържат протеини, витамини и гликоза. В обвивката им има слузести вещества, които поемат вода и водят до увеличаване съдържанието на червата. Разтягането дразни чревната стена и предизвиква рефлекс за изпразване на червата. При употреба на счукани семена се освобождават масла, които действат като допълнително хлъзгащо средство. Слузестите вещества облекчават раздразнената от възпаления чревна и стомашна лигавица и я предпазват. Баластните вещества съдържат лигнани, за които се предполага, че оказват защитно действие спрямо рак на червата и на гърдата. Ненаситените мастни киселини може да оказват понижаващо холестерола действие.
Приложение: • при запек • при пациенти, които поради злоупотреба с други слабителни имат увредени черва, • при раздразнени черва и възпаления на чревната и стомашна лигавица • при локални кожни възпаления.
Дозировка: При вътрешно приемане не трябва да се надвишава дневна доза от 45 г. Като слабително средство: 2-3 пъти дневно 1 с.л. ленено семе, цяло или счукано (не смляно) се взема с една чаша вода. Препоръчва се след това да се изпие още една чаша вода.
При възпаления на лигавицата: 2-3 пъти дневно 1 с.л. ленено семе, цяло или счукано (не смляно) се остава да набъбне в чаша вода и се изпива. Препоръчва се след това да се изпие още една чаша вода.
Компреси при кожни възпаления: 30-50 г ленено семе се разбърква с вряла вода на каша, която се слага върху парче плат и се прави влажно-топъл компрес на засегнатото място, два пъти дневно. Дрогата трябва да се съхранява на хладно и тъмно място.
Допълнителни указания: Ако се спазва дозата и количеството вода, не се наблюдават странични явления. Но когато лененото семе не се взема с достатъчно течност, може да се получи преждевременно набъбване и оттам запушване на гърлото или хранопровода с опасност от задушаване. При болки в областта на гърдите, повръщане, затруднено гълтане или дишане след употреба на ленено семе, трябва незабавно да се потърси лекар.
Не трябва да се използвленено семе: при остри чревни заболявания, примерно болест на Крон или улцерозен колит; при стесняване на хранопровода или входа на стомаха, при кожни болести с признаци на инфекция (воднисти рани и загнояване); при деца под 6 г. Деца под 12 г., поради липса на опит в тази насока, не бива да вземат ленено семе при стомашно-чревни възпаления. Лененото семе се взема поне 1 ч. преди или след други медикаменти, за да не се намали тяхното действие.
Внимание: лененото семе съдържа между 0,1 и 1,5% цианид, който се освобождава от цианогенните гликозиди и при високи дози може да предизвика цианидово отравяне. Не трябва да се забравя и значителната му хранителна стойност от 470 ккал на 100 г.
източник: в-к Лечител www.doctorbg.com
|