Зачестили са случаите на пневмонии през лятото категоричен е доц. д-р Димитър Попов, пред обектива на bTV.
Доц. Попов e специалист по белодробни болести. Според него наличието на климатици в домовете ни, в офисите и на други места, крие рискове от застрашаване на здравето ни, споделя той в „Бъдете здрави с тази сутрин”.
Климатиците спомагат в жегите за по-комфортна обстановка на работното място и като цяло в ежедневието ни.
Според Доц. Попов, допуска се една и съща обща грешка, а тя е, че климатиците се програмират неправилно. Когато разликата в стайната температура е повече от 6-8 С спрямо температурата навън, това създава стрес и дискомфорт на нашето тяло. Този дискомфорт се реализира като отслабване на защитните сили на организма и провокира по-лесното развитие на бактерии и вируси, които ни заобикалят, както и онези, нормално съществуващи в носоглътката.
Вторият основен фактор или недостатък е, че трябва да се следи за смяна филтрите на климатиците. Ако климатикът не се поддържа, въздухът, който той върти не е чист и може вместо просто да ни освежи,поради по-ниската си температура, да ни помогне да вдишваме, по-голямо количество прахови частици или алергени и микроби. Последното пък предполага, че ежедневието ни минава в среда с замърсен въздух, при който дори и при здрава имунна система, при перманентното му вдишване, рискът да се разболеем е по-висок.
www.doctorbg.com