Според изследванията на специалистите от университета в Чикаго, в по-ранна възраст самотата остава незабелязана. С времето, обаче, тя се натрупва, цитира БТА..
С всяка година от живота на човек се сблъсква с разнообразни ситуации и се изправя пред различни стресови фактори като смяна на работа, брак, развод, деца, финансови проблеми, заболявания и други. Стресът, както и опитът у даден човек се натрупват.
Самоизолацията, заедно с физическото стареене стимулират отделянето на повече хормони на стреса в човешкото тяло. Това, според американските изследователи вреди на здравето, посочва ЮПИ.
Факт е, че самотните хора са по-безпомощни и се чувстват по-застрашени. Те и рядко търсят помощ, когато са стресирани. Това са изводи, направени при сравняване на реакциите на колежани и на хора на възраст между 50 и 68 години, намиращи се в сходни ситуации.
Нещо повече, оказало се, че в урината на самотниците, учените и психолозите открили по-големи количества на хормона епинефрин, който контролира реакцията "бори се или бягай".
По данни на специалисти от университета в Тексас, хроничният стрес допринася сериозно за стимулиране невродегенаритивните болести - множествена склероза, както и различни възпалителни заболявания.
Превенцията, както и лечението на стреса има много проста формула, просто да не бъдем сами в живота, пред каквото и да ни изправя той.
В този случай лекарствата, целебните растения и специалистите лекари не могат да противодействат пълноценно на проблема. Да не забравяме, че стресът е свързан и с неосъзнат често страх - страх от неизвестното, страх от предстоящото, страх от поемането на риск или отговорност, страх да променим част от рутинното ежедневие.
Полезно е да се страхуваме, но в малки дози, защото е още по-полезно да се изправяме пред трудности и проблеми, както и пред неизвестност в бъдещето ни, лице в лице. И в двата случая нивото на адреналин се покачва, но докато при усещането за страх то е влияе негативно, преодоляването на проблем и смелият поглед в бъдещето, ни зарежда с удовлетворение и положителни емоции.