Начало
НачалоЗдравни новиниКогато децата имат алергия
Когато децата имат алергия 20 август 2007

Тръгването на училище, новите съседи, запознанствата с връстници на семейни сбирки - стремежът на децата за принадлежност и да са "като другите" е особено силен. Ако на всичкото отгоре имат и алергия, нещата се усложняват. Болестта може да ги накара да се чувстват различни и изолирани. Малчуганите искат да имат приятелчета повече от всичко на света. За тях е цяла катастрофа, ако не се чувстват част от "стадото".

Проучване на Асоциацията за псориазис във Великобритания сред пациенти показа, че когато са били деца, 43% от тях са почувствали обида или самотност. 3/4 казват, че другите смятали болестта им за заразна, а 75% си мечтаели да плуват.

Симптоми като кихане, течащ нос, хриптене и сърбежи нарушават вниманието и понижават настроението, малките стават раздразнителни. Ако сенната хрема им пречи да излязат навън или другарчетата не искат да ги хванат за ръка заради екземата, лесно може да станат срамежливи и затворени в себе си.
През първите години от живота, самочувствието се основава главно на това как биват възприемани и как важните в живота им възрастни се грижат за тях. Често пъти с изненада откриваме, че именно деца, принудени да се справят с някакъв вид трудности, примерно алергия, умеят да се справят с конфликти и трудни ситуации. Примерно, дете с анафилаксия* отрано ще може да обясни - вежливо, но категорично - на майката на приятелчето, че не може да обядва с тях, защото ще получи остра реакция. Правилното възпитание ги прави дори по-гъвкави и повишава самочувствието им; същото важи и по-късно в живота, когато ще се сблъскват с друг вид предизвикателства.

Как да помогнем на децата да изградят добро самочувствие?

Не ги гледайте в позлатени клетки!
Разбираемо е да искате да предпазите рожбата си от всичко, но изкуственият свят не е решение на проблема. Колкото е важно детето да чувства подкрепата ви, също толкова важно е и да не го възпирате от трудни ситуации. Да се научи да обясни за екземата си на любопитния непознат е по-добре, отколкото вие да обяснявате вместо него. Гледайте напред във времето, когато детето ви ще бъде самостоятелно.

Научете ги да вземат решения и да разпознават доброто от грешното решение. Примерно, ако ги почерпят с нещо в училище или на гости, да преценят дали се излагат на опасност. Когато оставите проблема да стане "техен", те ще добият увереност в себе си.
Търсете алтернативи
Ако детето ви не може да вземе участие в групово мероприятие, поканете деца в къщи.

Напомняйте им, че не са сами.
Обяснете им, че и други деца имат подобни проблеми. Някои дори по-неприятни, като диабет. Цялостният поглед помага по-лесно да се приемат нещата.

Запознайте се с учителя
Не само защото трябва да следи за евентуални лекарства и рискови ситуации, но и за да обясни на другите ученици за положението. Преди да се срещнете с учителя, си подгответе списък с нещата, които трябва да обсъдите. Примерно, че прахът от тебешира и сапунът за миене на ръце засилва алергията.

Прости отговори
Съучениците може да смятат, че екземата е заразна. Ако се присмиват или дразнят вашето дете, често пъти най-добрият начин е да спре нападките им чрез съгласие. Примерно, на забележката "твоята кожа е като намачкана", отговорът може да е: "Да, така е. Това е екзема, тя не е заразна и много хора я имат".
Добрите качества

Окуражавайте ги да оценяват добрите си качества. Така ще имат вътрешна сила да се справят с трудните ситуации, примерно когато се почувстват обидени. Помогнете им да се преборят с негативните мисли. Нека си кажат: "Чие мнение е по-важно - на този, който ме дразни или моето?". Да покажат, че са разстроени и да се разплачат, понякога влошава нещата. Научете ги да игнорират неприятните забележки и да не показват емоции. На някои деца се отразява добре, когато се научат да си представят как лошите думи "отскачат" обратно от тях, все едно са защитени с невидима броня.

Приемете фактите
Ако някой изкаже мнение относно алергията, съгласието с фактите често пъти е най-добрата тактика. Примерно, на забележката "ти постоянно се задъхваш", детето може да отговори: "да, така е. Много се задъхвам". Така то ще преодолее желанието да се опитва да скрие затрудненото си дишане. Все едно казва: "да, това е част от мен ... е, и?". И скоро ще се изпълни със самочувствие.


* Алергична реакция от бърз тип. Осъществява се от IgE антитела. Развива се при атопична бронхиална астма, алергичен ринит, някои лекарствени и хранителни алергии, алергия към жилещи насекоми и при анафилактичния шок. Проявява се с локално зачервяване, сърбеж по кожата, образуване на оток, оток на ларинкса, спазъм на гладката мускулатура, шок



С любезното съдействие на Лечител.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator