Начало
НачалоЗдравни новиниПет начина за стимулиране на метаболизма
Пет начина за стимулиране на метаболизма 15 август 2007

Независимо от истината, че нашият метаболизъм нормално се забавя след 40-годишна възраст, има много неща, които можем да правим, за да се борим срещу това. Определено е, че метаболизмът средно се забавя с 2-5 процента всяко следващо десетилетие.

Гимнастиката е ключът към незабавен и дълготраен ефект.

• Заемете се с упражнения по аеробика 4-5 пъти седмично: очевидно е, че физическо натоварване като тичане, бързо ходене, плуване и каране на колело изгарят калории и същевременно повишават метаболизма. Според научни изследвания, обаче, интересни данни показват, че метаболизма остава завишен и след завършване на упражненията по аеробика.

• Грижете се за мускулите си: Вдигането на тежести и/или силовите упражнения като набиране или изтласкване (поне 2-3 пъти седмично) стимулират нашия спокоен метаболизъм 24/7. Това е по причина, че натоварваме мускулите си, а мускулите изгарят повече калории от мастните депа. На практика, ако имаме повече мускули, повече калории ще изгаряме – дори само да си седим.

Когато става дума за хранене, трябва да поддържаме метаболизма си във форма със следните три принципа:

• Да се храним достатъчно храна – поне 1.000 калории: Тялото ни и нашият метаболизм процъфтяват от храната, така че когато постите, рязко минавате на диета или ограничаваме калориите под 1.000, метаболизмът ни се забавя, за да запази енергията си.

• Да си хапваме на всеки 4-5 часа е полезно: Тъй като нашите тела работят усилено за смилане и усвояване на храните, които поемаме; в отговор нашият метаболизъм се стимулира. Нарича се топлинен ефект от храната. Така, че възползвайте се от това и сами си определете основните яденета и бързи закуски на всеки 4-5 часа.

• Да приемаме чисти белтъчини със всяко ядене: Консумирането на разнообразна храна предизвиква топлинния ефект и стимулира метаболизма след нахранване. Във всички случаи, консумирането на белтъчини, най-сериозно стимулира метаболизма в сравнение с мазнините и захарите. Освен това, консумирането на необходимото количество белтъчини, осигурява поддържането и натрупването на мускулна маса (колкото повече мускулна маса имаме, толкова по-активен е и нашият метаболизъм).

• Дневната нужда от белтъчини в грамове за средностатистическия здрав човек е приблизително 50 процента от съответното ни тегло (в паунди; 1 килограм = 2.2 паунда). Например ако тежите 140 паунда или 63.5 килограма, ежедневно се нуждаете от 70 грама белтъчини. Едни от най-добрите източници на белтъци включват: риба, пиле, пуйка, пържола от чисто говеждо месо, обезмаслено мляко, диетично кисело мляко, яйца и техни заместители, тофу, леща и боб.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator