Къде да почиваме през лятото? 11 август 2007
За началото на ХХI век са характерни резки промени в климата, в геомагнитната обстановка и в активността на Слънцето. Открояват се: засиленото замърсяване на околната среда, застаряването на населението в развитите страни, намаляването на имунната защита на хората в глобален мащаб и увеличаване броя на засегнатите от алергии, нови опасни заразни болести, нарастваща здравна нестабилност сред децата и младежите, глобално засилване на стреса и депресиите. Всички тези и други фактори налагат сериозна преоценка къде и как хората да прекарват своите летни ваканции. Проучвания показват, че в много случаи например ходенето на море и плажното печене на слънце вече за милиони хора не само, че не е полезно, но и нанася опасни вреди върху здравето. Специалистите правят категоричния извод, че в новооформилите се условия ваканционната смяна на климата и местоположението може да изостри редица хронични заболявания и да предизвика възникването на нови. Особено внимание се обръща на алергиите и се дават следните препоръки:
Морският и океанският бряг са препоръчителни, общо взето, за дихателни и кожни алергии. Престоят по тези места оказва благотворно влияние върху кожните алергии (екземи), ринофарингити, трахеити и респираторни проблеми. Кашлицата престава, но трябва да се избягват крайбрежни места с борови гори наблизо. Редица астматици не понасят боровия въздух.
Морският климат влияе благотворно на здравето на възрастните хора, страдащи от емфизем на белия дроб и белодробно-сърдечна недостатъчност, но не и с печене на плажа през топлия активен сезон. За тях е подходящ и въздухът в боровите гори, обогатен с озон и смолисти вещества. Всичко това укрепва и нервната система. Морският бряг е най-доброто място за почивка, ако имате хроничен ринит, синузит, тонзилит.
Със слънцето трябва да се внимава. В малки дози и в никакъв случай не в обедните часове то облекчава кожните възпаления (псориазис, атопичен дерматит), но също предизвиква алергични реакции: обриви, плаки. Така че трябва да се печете внимателно и непродължително, и то сутрин и късно следобед.
Планината е идеално място за ваканция, но невинаги. Надморската височина е за предпочитане поради кристално чистия въздух и почти пълната липса на алергени. Акарите и плесените (източници за алергии на дихателната система) практически не виреят на по-голяма от 1500 м височина. Но съществува сериозен риск от слънчева алергия. Той се увеличава с 4 процента на всеки 300 м височина. Планината е особено полезна за боледуващите от бронхиална астма. Чистият планински въздух задълго ги избавя от пристъпи. Тя е добро място за децата и младежите. Полските райони по възможност трябва да се избягват. Зелената полска ваканция е мъчителна за алергичните. За полето са характерни най-различни полени и замърсена околна среда от близки животновъдни ферми и пасища. Там може да бъдете по-спокойни в късното лято, когато завърши периодът на полените.
Курортите с минерални води са подходящи за всички, които имат проблеми със стомашно-чревния тракт – язва, хроничен гастрит, панкреатит, холецистит. Минералната вода е нужна за ефективно лечение на болести на бъбреците и при нарушена обмяна на веществата – диабет, затлъстяване, измършавяване. Но особено важно е да се знае, че процедури могат да се правят само в период на ремисия на заболяването, иначе може да се получи обратен ефект. Важен съвет на експерта: засегнатите от силни алергии трябва да се придружават от близки, защото в критична ситуация не могат да се справят сами. Нужно е да носят предписаните им антиалергични медикаменти.
А ето и препоръките, свързани с други хронични заболявания: При хипертония, исхемична болест на сърцето, прекаран инфаркт или инсулт се препоръчва лятната ваканция да се изкарва в района, където живее този човек. Смяната на климата може да провокира повишаване на кръвното налягане и сериозна хипертонична криза. Да се избягва морето в активния слънчев сезон. При ниско кръвно налягане спокойно можете да отидете на море или планина. Но е важно да се знае, че хипотониците зле понасят дългото пътуване и рязката смяна на температурите.
С повишена функция на щитовидната жлеза е вредно да се излагате на силно слънце и ако трябва да отидете на море, то това трябва да стане в по-хладно време. При хипотиреоидизъм (недостатъчно количество хормони на щитовидната жлеза) слънчевите бани в умерени дози са полезни. Изборът на правилно превозно средство, с което ще пътувате, е от голямо значение. Самолетът не е подходящ за хора със заболявания на мозъка, прекарали инсулт, за деца до петгодишна възраст. Не им се препоръчват и разходки с бързоходни речни и морски лодки. Продължителното пътуване с автобус може да предизвика изостряне на ставните заболявания и възпаление на варикозните вени. По-подходящо е придвижването с влак. С любезното съдеиствие на в-к Лечител. www.doctorbg.com
|