Обилната вечеря е враг на здравето
Диетолозите твърдят, че късната обилна вечеря води до по-бързо стареене. В организма на човека работи “биологичен часовник”. Физиологичните процеси в организма се управляват от особения отдел на мозъка – хипоталамусът. Той ръководи работата на хипофизата – жлезата, в която се изработват много от хормоните, влияещи на растежа и стареенето на организма. С възрастта чувствителността на хипоталамуса започва да намалява.
Какво би се променило, ако се откажете от обилното вечерно хранене?
Когато организмът остане по-дълго без храна, той започва да пести своята глюкоза и разгражда собствените си мазнини. По време на сън на гладен стомах се извършва растеж на мускулите. Един от хормоните на растежа е и мелатонинът, той се изработва по време на сън. След обилно приемане на храна записването и спокойният сън са затруднени. А следователно, при липсата на сън не се произвежда и мелатонин. Затова и най-общо може да бъде направен изводът, че вечерният и нощният глад спомагат за възстановяването на човека.
Всеки човек си има собствена схема за правилно хранене, но все пак могат да се определят общите препоръки. Препоръчва се вечерята да се състои от храна, богата на белтъчини, зеленчуци, кисело мляко и чай. Мазнините и въглехидратите трябва да се приемат по обяд. Хората на средна възраст не трябва да приемат храна 4-5 часа преди сън. Утрото трябва да започва с добре балансирана закуска.
www.doctorbg.com
|