Вероник Батай от Кралския колеж в Лондон установила, че "незначителният риск от злокачествени новообразувания, свързани с голямото количество бенки, се компенсира с по-малката склонност към т.нар. възрастови заболявания – сърдечни болести, остеопороза и др. Разбира се изводите предстои да се препотвърдят.
По тялото на възрастен човек обикновено се откриват от 30 до 100 бенки, в някои случаи, обаче, техният брой достига 400. Учените открили наличие на добра статистическа корелация по дължината на теломерите между участниците с по-малко от 25 бенки и тези с повече от 100.
В групата хора с повече от 100 бенки, теломерите на хромозомите им били значително по-дълги, а това означава, че клетките на тези хора са "по-млади" приблизително с 6-7 години.
До съвсем скоро изследователите вярваха, че хората с много бенки са склонни към рак на кожата – меланома, но публикуваното проучване в новия брой на списание Cancer Epidemiology Biomarkersand Prevention, е неочаквано, тъй като публикуваните изводи са различни и интригуващи.
Британските учени считат, че броят на бенките е пропорционален на дължината на теломерите (крайните фрагменти на хромозомите). Дължината на теломерите намалява с всяко деление на клетката. Тяхната основна функция се предполага е защита на клетъчната ДНК от деформации и увреждания. Намаляване дължината на теломерите се свързва с процесите на старееене на организма. Добра характеристика отчитаща скоростта на стареене на организма е именноброят на бенките по тялото на човека.