Главният прокурор на България изпрати искането за трансфер на медиците 18 юли 2007
Какво следва от тук нататък след решението на Висшия съдебен съвет ВСС на Либия?
"Всичко, което е необходимо по закон, ще бъде направено, за да си дойдат българските медицински сестри колкото се може по-бързо в България" и още "Ще се спази цялата процедура, всичко ще бъде направено старателно и в срок", декларира тази сутрин говорителят на Върховната касационна прокуратура Маргарита Попова, цитирана от БГНЕС.
ВСС е избрал втората възможност за частична амнистия, а не първата - за пълна, заяви пред БНТ арабистът проф. Владимир Чуков.
Главният прокурор на България Борис Велчев изпрати искането за трансфер на медицинските сестри. "Искам да бъда реалист. Всичко онова, което се случва в Либия показва, че не бива да очакваме магически и светкавични решения", заяви главният прокурор.
"Що се отнася до това приложим ли е договорът по отношение на наказанието "доживотен затвор", като е подписван договорът е нямало такова наказание в българското законодателство, но споразумението важи и за доживотното наказание", разяснява Велчев.
"Винаги една международно правна база може да бъде актуализирана, тъй като договорът отразява съвсем друг тип и политическа, и правна реалност. Така че да оставим на Министерството на външните работи да актуализира тази база", добави българският прокурор.
Световната общност в лицето на: САЩ, Европейската комисия (подчертано в изявление на председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Дурау Барозу и еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер), Френският президент Никола Саркози и Правозащитната организация "Амнести интернешънъл", приветства решението на ВСС на Либия за отмяна на смъртните присъди. Амнести интернешънъл" допълни, че това е "закъсняла и недостатъчна стъпка".