Комарите носят зараза с вирусът от Западен Нил 06 юли 2007
Вирусът от Западен Нил (вирусът West Nile) е арбовирус [съкращение на arthropod-borne (роден от членестоноги) вирус], който причинява енцефалит (възпаление на главния мозък). Арбовирусите, включително и вирусът от Западен Нил, се предават от кръвосмучещи насекоми, като например комарите. Най-голяма част от инфекциите с вирус от Западен Нил са идентифицирани при диви птици, но вирусът може да зарази и хора, коне, кучета, котки, прилепи, домашни зайци, домашни птици, и др. Близък е до енцефалитния вирус St. Louis virus, открит в Щатите.
Вирусът може да инфектира човек, птици, комари, коне и някои други видове бозайници.
В края на юни тази година са открити случаи на инфектирани комари с вирусът West Nile в Кънектикът, Съединените Щати. Случаите с заразени комари в този район на света имат давност вече 9 поредни години.
Миналата година са регистрирани 25 града в този Щат със заразени комари или инфектирани хора.
Вирусът може да инфектира човек, птици, комари, коне и някои други видове бозайници.
В областите, където комарите са носители на вируса, по-малко от 1% от комарите са фактически инфектирани. Даже, ако комарите са инфектирани, по-малко от 1% от ухапаните и инфектирани от тях хора се разболяват сериозно. Рискът от заболяване след едно единствено ухапване е изключително малък. Здравните власти в Щата разчитат главно на възрастните жители да предприемат предпазни мерки за предотвратяване ухапвания на хора от комарите.
Симптомите у човек при наличие на зараза са висока температура, главоболие, болки по тялото, гадене или обриви.
www.doctorbg.com
|