Инконтиненцията : успехите на клетъчната терапия ! 01 юли 2007
90% от жените страдащи от инконтиненция на урина и третирани с инжекции, съдържащи мускулни клекти са излекувани.
Ако работата на австрийските медици, публикувана преди броени дни в британското медицинско списание The Lancet бъде потвърдена , тя ще доведе до нова стратегия за справяне с инконтиненцията на урина- проблем, който засяга огромен брой жени. Повече от 30% от жените са засегнати, но само 5% страдат хронично, по-често след периода на менопауза.
На този етап съществуват редица лечения, най-вече хирургични, особено в по-сериозните случаи, но клетъчната терапия, която бе експериментирана в Австрия дава възможност за по-лесно и атравматично справяне с проблема. ”Разултатите, получени от екипа са изключително окуражаващи, твърди проф. Marc Zerbib ( отделение по урология, болница Cochin, Paris).
Инконтиненцията на урина представлява голям проблем за жените и често остава тема табу, дори и за лекаря им. Тази патология се предизвиква по различни комплексни механизми, като основно представлява дефицит на сила за контракция на уретралните сфинктери. През последните 3 години многото експериментални изследвания, направени върху животни показаха, че силата и ефикасността на реставрацията на сфинктерите на уретрата с помощта на вкарване на мускулни и съединителни клетки (фибробласти) дава много добри резултати. Това провокира интересa от изпробване на тази технология и при хората.
След получаване на разрешение от комитета по етика на медицинския университет в Innsbruck, медиците са подложили на опита 63 жени, страдащи от инконтиненция и настанени по тази причина в урологична клиника. 42 от тях се съгласили да бъдат подложени на клетъчния опит, 21 поискали само да им се направи инжекция с колаген, предложена от някои като потенциална терапия.
Ефикасност и продължителност
Първо на 42-те доброволки от групата с клетъчната терапия, е направена малкa манимулация на мускулите, извършена на ниво пред-мишница, чрез която е взета култура за производството на пречистени миобласти и фибробласти. После тези препарати са били инжектирани по уретрален път в около 15 зони на сфинктера. Всички жени били подложени на упражнения за перинеално „превъзпитание”.
Резултатите, получени накуп и от изследванията и от самите симптоми на жените били изключително позитивни. След около година при 38 от тях се доказало пълно оздравяване от клетъчната терапия (това са 90 %). Нямали вече симптоми на инконтиненция и не се нуждаели повече от лечение. Три декларирали само подобрение, а единствено една жена - леко влошаване на симптомите. За 21 жени, третирани с колаген, само две били излекувани в следствие на тази терапия. Освен това, дебелината на уретралния мускул се повишила с 59 %, а контрактилитетът му с цели 296 % благодарение на клетъчната терапия, срещу респективно 9 % и 15 % след инжекциите с колаген. След тези резулати, колагенът вече не представлява интерес като вид лечение при тази патология.
И друг екип от изследователи е направил опити за лечение на инконтиненцията, с помощта на тази нова методика.
В статията в Lancet, Giacomo Novara и Walter Artibani (университетът в Падуа) твърдят, че и техните резултати са впечатляващи, като ниво на ефикасност и толеранс: „Ако интересът от тази процедура се потвърди, тя ще стане една от най-важните иновации в урологията от началото на 1980год., когато бе въведена екстракорпоралната литотрипсия за лечение на камъни в бъбреците”, коментират специалистите.
www.doctorbg.com
|