Тиреотропен хормон (ТТХ, TSH).
Тиреотропен хормон (ТТХ, TSH). Тиреотропният хормон (ТТХ или TSH) е гликопротеин, секретира се от клетки на предния дял на хипофизата.
Биологичното действие на ТТХ е насочено към щитовидната жлеза, където той осъществява морфологичен, функционален и метаболитен ефект.
Морфологичният ефект на ТТХ се изразява в увеличаване масата на щитовидната жлезата, дебита на кръвообращението и други.
Функционалният ефект на ТТХ върху щитовидната жлеза се проявява във всички фази на синтез на щитовидните хормони (стимулира повишаване количествата на щитовидните хормони).
Метаболитният ефект на ТТХ на нивото на тироидната клетка се проявява с усилване на кислородната консумация, повишаване използваемостта на глюкозата и т.н.
Секрецията на ТТХ се регулира от 2 фактора: освобождаващ хормон на тиреотропния хормон (TRH) и тироидните (щитовидните) хормони (Т3,Т4). TRH се освобождава от хипоталамуса и стимулира секрецията на ТТХ от хипофизата. Незначителните промени в количествата на тироидните хормони в границите на нормата оказват влияние върху секрецията на ТТХ чрез механизма на обратната връзка (повишението в количествата на Т3,Т4 води до потискане секрецията на ТТХ и обратно понижението в концентрацията на Т3,Т4 стимулира секрецията на ТТХ).
В нормално състояние у възрастен човек количеството му се измерва в границите 0.35 - 5.50 mIU/l. Серумната концентрация на ТТХ се слабо зависи от външни въздействия като хранене, стрес, ето защо времето за вземането му, както и условията, при които се взема, не дават отражение върху резултата.
www.doctorbg.com
|