Тиреоидни хормони (Т3, Т4).
Тиреоидни хормони (Т3, Т4).
- Трийодтиронин Т3 ( в норма 3.54 - 6.47 pmol/l);
- Тироксин Т4 (11.50 - 23.50 pmol/l).
При нормална функция у възрастни щитовидната жлеза секретира ежедневно по около 90 µg Т4 и около 8-10 µg Т3. |Учените са на мнение, че само трийодтиронинът (Т3) е активният хормон. Той се образува в резултат на секрецията на щитовидната жлеза или чрез периферно дейодиране на тироксина (Т4).
Тироидните хормони циркулират в кръвта в две форми: свързана и свободна. Свободните фракции на Т3 и Т4 са минимална част (под 0,4%) от общата концентрация. В свързаните фракции, Т3 и Т4 са свързани с белтъци – носители. По този начин се възпрепятства елиминирането на двата хормона чрез бъбреците и черния дроб и се осигурява необходимото депо, което е в обратимо равновесие със свободните фракции, за да осигури необходимите количества активни (свободни) хормони за метаболитните нужди при определени условия.
Определя се концентрацията на свободните хормони - свободен Т3 (FT3) и свободен Т4 (FT4), като по точна характеристика на тироидните хормони. Влияние върху точността на определянето на тироидните хормони оказват медикаменти, вкл. антибиотици.
Функцията на щитовидната жлеза има сложна регулация. В хипоталамуса се отделя тиреотропен освобождаващ хормон (TRH) който влияе на синтеза и освобождаването на тиреотропен хормон (TSH) или ТТХ от предния дял на хипофизата; ТТХ стимулира чревната резорбция на йод, синтеза на хормоните на щитовидната жлеза и отделянето на Т3 и Т4; количествата на щитовидните хормони по пътя на отрицателната обратна връзка регулират количеството на ТТХ (при високи концентрации на щитовидните хормони, следва потискане секрецията на ТТХ и обратно при ниска концентрация на щитовидните хормони следва стимулиране секрецията на ТТХ).
Отклоненията в количествата на щитовидните хормони могат да бъдат в посока увеличаване или намаляване. За пълната функционална характеристика на щитовидната жлеза е необходимо изследването на: FT3, FT4 и TSH.
wwww.doctorbg.com
|