Алкална фосфатаза (АФ).
Алкална фосфатаза (АФ). Алкалната фосфатаза е хидролазех ензим. Катализира хидролизата на различни фосфатни естери с оптимално рН в алкалната област. Алкалната фосфатаза има в почти всички органи. Концентрацията на ензима е сравнително по-висока в епителните клетки на червата, в проксималните бъбречни каналчета, в изграждащите костите остеобласти, жлъчните капиляри, черния дроб, плацентата, слезката и левкоцитите.
При деца и бременни жени серумната активност на aлкалната фосфатаза е 2-3 пъти по-висока в сравнение със стойностите при възрастни, което се приема за нормална физиологична стойност. Това е свързано с растежа на костите при децата и подрастващи, а при бременните - с по-високи стойности, които призхождат от плацентата.
При възрастни стойностите на ензима АФ се движат в определени граници (до 280 U/L), а при у деца - (до 470 U/L).
Повишените стойности на АФ в кръвния серум са от значение за диагнозата предимно на болести на костите и черния дроб. Особено високи са стойности на ензима се наблюдават при жълтеница, дължаща се на запушване на жлъчните пътища от различни болестни процеси (т.нар. механична жълтеница).
www.doctorbg.com
|