Алфа-амилаза (в серум), алфа-амилаза (в урина).
Алфа-амилаза (в серум), алфа-амилаза (в урина).
Алфа-амилазата е ензим свързан с храносмилането. Синтезира се предимно в задстомашната жлеза (панкреаса) и в по-малко в слюнчените жлези. Една част от ензима се отделя чрез бъбреците в урината.
Изследване на алфа-амилазата се практикуват, както в кръвния серум, така и в урината , защото повишените стойности в урината се задържат по-дълго 2 до 5 дена,а в серума се наблюдава от 1 до 3 дни.
Нормалните стойности на алфа-амилазата са до 96 U/L (в серума) и до 460 U/L (в урината. Стойностите на алфа-амилазата са от решаващо значение преди всичко в диагностиката на болестите на панкреаса:
- остро възпаление на панкреаса или остър панкреатит. В тези случаи стойностите на алфа-амилазата достигат най-високи параметри. От значение за правилното диагностициране има изследването на ензима и в серума, и в урината;
- хронично рецидивиращ панкреатит, някои карциноми на панкреаса, травми, включително и след ендоскопски изследвания;
- повишение на алфа-амилазата при болести на слюнчените жлези като възпаление (паротит), наранявания;
- заболявания на някои органи в коремната кухина , например перфорирала дуоденална язва, чревен инфаркт, перитонит и други остри стомашно-чревни заболявания;
- хронична бъбречна недостатъчност, остра бъбречна недостатъчност; - приемане на медикаменти, предизвикващи спазъм на сфинктера на Oddii (напр. морфин) и др. причини.
www.doctorbg.com
|