Аспартат-аминотрансфераза (АсАТ).
Аспартат-аминотрансфераза (АсАТ).
Аспартат-аминотрансферазата се нарича още глутамат-оксалацетат-трансаминаза (ГОТ). Аспартат-аминотрансферазата е ензим, спадащ към групата ензими аминотрансферази (трансаминази). Тези ензими катализират междумолекулярния пренос на аминогрупи между аминокиселини и кето-киселини.
Ензимът АсАТ се открива в различни тъкани и органи на човешкия организъм като съответно има различна активност. Особено висока активност е намерена в чернодробната тъкан. АсАТ има относително високи активности в сърдечния мускул, скелетните мускули и мозъка. Активността на ензима в тези тъкани многократно надвишава активността му в серум. Например стойността на АсАТ в сърдечния мускул е почти 10 000 пъти по-висока в сравнение с тази в серума.
При здрав човек в кръвния му серум АсАт се движи в определени референтни граници до 35 U/L. Повишението на стойностите над нормата предполага увреждане (респ. - заболяване) и освобождаване на ензима от тъкани, където активността на ензима е висока. Например повишение на АсАТ се наблюдава при чернодробни заболявания, тежки увреждания на скелетните мускули, миокарден инфаркт и др.
www.doctorbg.com
|