Министерството на здравеопазването ще финансира дейностите в процеса на трансплантацииите, във всички негови етапи по силата на Наредбата за условията, реда и размера на финансиране на дейности на националната система за трансплантация, чието обнародване предстои.
МЗ ще заплаща за предоперативните изследвания, както и за поддържащо лечение на пациента в следтрансплантационния период.
На болниците ще се заплаща за откриването на потенциален донор, установяването на състоянието на донора и поддържането на жизнените му функции до експлантацията на органите, както и дейностите по присаждане на органи, тъкани или клетки.
Също така ще се финансират и имунологичните изследвания за търсене и откриване на съвместим донор за трансплантация на стволови клетки.
Предвидените в наредбата суми само за дейността по присаждане са , 40 000 лв. за сърдечно-съдова и 15 000 лв. за бъбречна трансплантация, както и 50 000 лв. за черен дроб. До 8000 лв. е сумата за изследвания и лекарства, която МЗ ще заплаща за поддържащо лечение на трансплантирания пациент през първата година след изписването му от лечебното заведение.
През 2007 г. са приети и обнародвани 8 наредби по
Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, които регламентират новите условия, ред и изисквания за осъществяване на трансплантации у нас.
България е пълноправен член на Световната организация на донори на костен мозък (
BMDW) от август 2005 г. чрез включването на 120 наши доброволци. Това позволява да се търсят донори за българските пациенти сред повече от 10 млн. доброволци от цял свят във всеки един момент.