Виновник за повишаване честотата на алергиите и астмата е замърсяването! 17 юни 2007
Научни изследвания показват вредите от замърсяването върху здравето. Специалистите призовават към незабавни мерки за подобряване качеството на въздуха.
Астмата и алергиите не спират да зачестяват. Между другото, факт е, че еволюцията на замърсяването до голяма степен се дължи на присъствието на финни частици свързани с автомобилното движение. Тази тема ще се обсъжда между 20 и 22 юни на втория национален конгрес по астма и алергии в института Pasteur в Париж.
Само във Франция например, тези патологии засягат между 25 и 30% от индивидите, независимо от възрастта и проявлението (уртикария, екземи, риноконюктивити, хронична кашлица). Що се отнася до астмата, 5% от възрастното население и между 10 и 15% от децата страдат от нея. Повечето млади хора, под 30 годишна възраст имат различни проявления на астмата и алергиите.
Епидемиологичните проучвания показват, че съществува сигурна връзка между тези респираторни заболявания и излагането на много замърсен въздух. Както озонът, произлижащ от процеса на фотосинтеза, така и замърсителите произхождат от трафика, емисии от финни и ултрафинни частици (PM10, PM2,5 и наночастици) се изхвърлят от дизеловите автомобили. Днес съществуват научни доказателства, които обясняват страховитата връзка на този факт с човешкото здраве.
”Един алергичен агент под формата на субстанция развива по-чести и по-интензивни реакции, когато организмът е бил предварително изложен на замърсяване, тъй като то играе про-имфламаторна роля”, обяснява проф. Alain Grimfeld, шеф на педиатричното отделени по астма и алергии в болница Trousseau (Париж).
Алергените на полените също предизвикват засилен отговор, в комбинация с автомобилнито замърсяване. И други научни трудове показват увеличение на замърсяването, в случаите с повишение на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата.
При децата в много по-голяма степен, отколкото при възрастните, астмата (като резултат от хронично възпаление на мукозата на дихателните пътища с многобройни и комплексни проявления) е често свързана с респираторни алергии, които не престават да нарастват. Но това не е достатъчно, за да се обясни всичко. „В продължение на 15 години, проучванията доказаха причинноследствената връзка между физикохимичните замърсявания на околния въздух и появата на заболяването”, коментират специалистите. И по-конкретно зависимостта между автомобилното замърсяване и новите случаи. Замърсяването провокира засилване на възпалението от астма!
Механизмът на „оксидантния стрес”
Много изследователи изтъкват и други механизми, като например този на „оксидантния стрес”. Малко пояснение: всички ние се нуждаем от кислород, за да живеем, обаче този кислород, който не ни е необходим парадоксално или не, е токсичен продукт.
Ние се предпазваме от него благодарение на действието на многото антиоксиданти, които си добиваме чрез храненето: витамините - A, C и E, олигоелементите – мед, селен, цинк, но също така и благодарение на специфичните ензими, които организмът ни произвежда. Някои индивиди страдат от генетично обусловена недостатъчност на тези протективни ензими.
Това обяснява защо при едни и същи условия на експозиция на някои оксидантни замърсители, като например азотният оксид от автомобилния трафик, или озонът, определени хора са повече засегнати, което е едно достоверно обяснение на вариабилността на астмата при по-младите (недостатъчно „екипирани” с протективни ензими) и по-възрастните (при които вече те липсват напълно). www.doctorbg.com
|